Francie, itálie 2018

Termín: 18 – 21.6. 2018

Zúčastnění: Tomáš Holer, Vojtěch Víta (Zoo Praha), Jan Lehký, Vojtěch Hejduk

V červnu roku 2018 jsme se vydali hledat plazy na pomezí států Francie a Itálie. Rozhodli jsme se cestovat přes noc, abychom byli na lokalitě nad ránem. Jako první nás čekala Francie a pátrání po zmiji skvrnité (Vipera aspis). Během pár minut už jsme našli prvního plaza – ještěrku zední (Podarcis muralis). Po cestě do kopců se kolem nás mihla ještěrka dvoupruhá (Lacerta bilineata), kterou jsme ani nestačili vyfotografovat.

Ještěrka zední (Podarcis muralis)
Autor: Tomáš Holer
Pohled do údolí (Autor: Tomáš Holer)
Vojta obdivuje krajinu (Autor: Tomáš Holer)

Na první lokalitě jsme bohužel neuspěli a tak jsme se rozhodli přesunout se k blízkému jezírku, kde bychom si mohli odpočinout po téměř probdělé noci a náročném terénu. Když jsme cestou autem míjeli kamenné zídky vystavěné kolem silnice, Vojta zpomalil kdyby se na ní náhodou vyhřívala nějaká zmije. A ona se tam opravdu jedna zmije skvrnitá (Vipera aspis) vyhřívala. Než jsme však stačili zareagovat, rychle se schovala do útrob zídky. Chvíli jsme marně pátrali po okolí a pak jsme se raději vydali dál na cestu.

Skokan skřehotavý (Pelophylax ridibundus)
Autor: Tomáš Holer

Když jsme se pak přesouvali na další lokalitu, při stoupání do kopců nás čekalo nemilé překvapení v podobě píchnutého kola. To by ještě samo o sobě nebylo nic tak hrozného, kdybych posléze nezjistili, že píchnutá je i rezerva. Několikrát jsme se marně pokoušeli zastavit kolem jedoucí auta a poprosit o pomoc. Někdo ani nezastavil a ten kdo ano, řekl že strašně pospíchá a nemá čas. Nakonec jsme se rozhodli zavolat na pojišťovnu aby nám zařídila servis. Náš problém si vyžádal několik telefonátů tam a zase zpět až se konečně po dlouhých dvou hodinách do kopce vyškrábal tahač, který nás i s autem odvezl dolů do vesnice. Jelikož bylo už před 18 hodinou, servis už zavíral a řekli nám že kolo nám vymění až ráno. Do toho se opět telefonem ozvala paní s pojišťovny a nadšeným hlasem nám sdělovala, že nám zařídila extra výhodnou slevu v nedalekém hotelu, kde můžeme strávit noc a ráno si vyzvednout vůz. Cena na osobu činila „pouhých“ €100. Na to jsme slečně odvětili, že je to pro nás nabídka až příliš výhodná a že bychom se styděli ji přijmout. Slečna asi neměla smysl pro humor a tak jsme ji ujistili že si ubytování zařídíme sami. Nakonec jsme si ustlali přímo za servisem na kamenné plážičce u malé říčky.   

Pohoda u řeky
Autor: Vojtěch Hejduk

Naše auto ráno ještě nebylo připravené a proto jsme se rozhodli porozhlédnout se po okolí. Všechno zlé je k něčemu dobré a díky naší nehodě jsme našli tehdy poměrně nově oddělený druh – užovku obojkovou západní (Natrix helvetica). Netrvalo dlouho a našli jsme dalšího hada – štíhlovku žlutozelenou (Hierophis viridiflavus viridiflavus).

Užovka obojková západní (Natrix helvetica)
Autor: Tomáš Holer
Štíhlovka žlutozelená (Hierophis viridiflavus viridiflavus)
Autor: Tomáš Holer

Když jsme se vrátili k servisu, auto už bylo naštěstí opravené a mohli jsme pokračovat v cestě. Po chvilce rozmýšlení a debaty jsme se rozhodli přejet do Itálie na lokalitu nově popsané zmije (Vipera walser). K první vytipované lokalitě však vedla jen uzavřená silnice k horské chatě. Museli jsme tedy využít alternativní lokalitu, která byla ale několik dalších desítek kilometrů vzdálená a času ubývalo. Nakonec jsme se na místo dostali ještě před setměním. Hned na parkovišti jsme našli mládě užovky hladké (Coronella austriaca). Poté jsme prošli vysokohorskou vesničkou a šli si hledat vhodné místo na přespání. Svahy byly strmé, ale za chvíli jsme došli k malému rovnému plácku, kde jsme rozbili „tábor“ a vydali se prozkoumat okolí. Po kratším pátrání jsme objevili dva jedince slepýše (Anguis veronensis).

Slepýš (Anguis veronensis)
Autor: Tomáš Holer
Slepýš (Anguis veronensis)
Autor: Tomáš Holer
Naše malé tábořiště
Autor: Vojtěch Hejduk

Strastiplný den jsme nakonec zapili lahví červeného vína uložili se ke spánku. Ráno jsme si sbalili věci a schovali je v blízkém rozpadlém domku, abychom se jen na lehko mohli vydat vzhůru do hor. Dlouhé hodiny jsme pátrali po zmijích, bohužel neúspěšně. Našli jsme pouze několik jedinců ještěrky zední (Podarcis muralis), slepýše (Anguis veronensis) a jednu mladou užovku hladkou (Coronella austriaca). Paní, která v horské vesnici provozovala mini domácí kavárnu nás ujišťovala, že je kolem zmijí spousta. Asi jsme měli prostě smůlu. 

Habitat zmije (Vipera walser)
Autor: Tomáš Holer
Užovka hladká (Coronella austriaca)
Autor: Tomáš Holer

Zklamaní jsme byli bohužel nuceni opustit tuto krásnou a slibnou lokalitu a přiblížit se trochu blíže domovu aby naše cesta zpět nebyla tak dlouhá. Na další lokalitě jsme nalezli už jen jednoho jedince štíhlovky uhlířské (Hierophis viridiflavus carbonarius).

Štíhlovka uhlířská (Hierophis viridiflavus carbonarius)
Autor: Tomáš Holer

Někdy se hold nevede úplně podle představ, i tak to ale nebyl vůbec špatný výlet. Italské zmije nás přelstili, ale máme alespoň důvod se do těch krásných hor někdy vrátit. 

Za herpetology.cz, 

Tomáš Holer

Seznam nalezených druhů:

Obojživelníci – 2 druhy

Ropucha obecná (Bufo bufo)

Skokan skřehotavý (Pelophylax ridibundus)

Plazi – 7 druhů (8 taxonů)

Ještěrka dvoupruhá (Lacerta bilineata)

Ještěrka zední (Podarcis muralis)

Slepýš (Anguis veronensis)

Štíhlovka žlutozelená (Hierophis viridiflavus viridiflavus)

Štíhlovka uhlířská (Hierophis viridiflavus carbonarius)

Užovka obojková západní (Natrix helvetica)

Užovka hladká (Coronella austriaca)

Zmije skvrnitá (Vipera aspis)