Německo, Solling, 2019

Termín: 10.3.2019

Zúčastnění: Tomáš Dino Holer, Vojtěch Víta (Zoo Praha), Daniel Koleška (ČZU, Zoopark Zájezd)

V sobotu byla teraristická burza v Hammu a my s Vojtou a Danem jsme se rozhodli, že si zpříjemníme cestu zastávkou na lokalitě „pruhovaných“ mloků skvrnitých v Sollingu. Zároveň jsme zde dostali informace o výskytu nepůvodní populace jeskyních mločíků. Celý den pršelo, což nás naplňovalo nadějí na bohatý nález, ale zároveň obavami, jelikož kromě deště foukal také poměrně silný vítr. Když jsme však večer dorazili na lokalitu, přestalo pršet a vítr se také zklidnil.

Jako lokalitu jsme vybrali starý zalesněný břidlicový lom, kde se měla vyskytovat zmíněná populace mločíků. Tito obojživelníci jsou původem z Itálie a do Sollingu byli dle našich informací zavlečeni zhruba před sto lety. Dnes tu tvoří vitální populaci čítající možná stovky jedinců.

Starý břidlicový lom
Autor: Tomáš Holer

Vydali jsme se do lesa a po první půlhodině už Dan našel prvního mloka. V oblasti Sollingu se vyskytuje pruhovaný podruh mloka skvrnitého (Salamandra salamandra terrestris), který je charakterizován dvěma podélnými pruhy skvrn podél páteře, které občas splývají v jednolité pruhy od nozder až po ocas. V této oblasti se navíc vyskytují i vzácné oranžové a červené formy mloků, na které jsme bohužel neměli štěstí.

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra terrestris)
Autor: Vojtěch Víta

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra terrestris)
Autor: Vojtěch Víta

Zatímco se Dan s Vojtou předháněli kdo najde víc mloků (Tuším, že vyhrál Vojta), já jsem se zaměřil na prohledávání skalních stěn. Po chvilce pátrání jsem v puklině spatřil mladého čolka horského (Ichthyosaura alpestris), který právě opouštěl zimoviště. Pomalu jsem pokračoval podél stěny a podrobně prozkoumával každou skulinu, až se v jedné zalesklo tělo malého mločíka italského (Speleomantes italicus). Byl to mladý samec, což jsem poznal podle výrůstků na čelisti. Celkem jsme během několika hodin našli asi 10 mločíků italských a 17 mloků skvrnitých.

Mločík italský (Speleomantes italicus) – samec
Autor: Tomáš Holer

Mločík italský (Speleomantes italicus) – samice
Autor: Tomáš Holer

Za Herpetology.cz,

Tomáš Holer

Seznam nalezených druhů:

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra terrestris)

Čolek horský (Ichthyosaura alpestris)

Mločík italský (Speleomantes italicus)

Galerie Německo, Solling, 2019: