německo – Watzman 2017

Termín: 6 – 7. 8. 2017

Zúčatnění: Tomáš Holer, Vojtěch Víta (Zoo Praha), Daniel Koleška (Zoopark Zájezd)

Rozhodli jsme se podniknout velmi krátký výlet s jediným cílem a tím byl mlok černý (Salamandra atra). Čekali jsme na slibné počasí a pak jsme se narychlo domluvili a vyrazili na cestu. Ještě jsme přibrali kamaráda Tomáše, který neměl zájem hledat mloky, ale chtěl svézt do Německa a dále pokračovat po vlastní ose. Původní plán byl vyrazit brzy po poledni ale jak už to tak bývá, vydali jsme se na cestu až někdy kolem čtvrté hodiny. Což by pořád stačilo abychom k úpatí vrcholu Watzman dorazili ještě za světla. To se však nestalo, jelikož si nás na německých hranicích odchytli celníci, aby provedli důkladnou prohlídku našeho auta, nás a našich zavazadel. Kdo znáte Vojtu Vítu a jeho dlouhé dredy, chápete že na hranicích býváme jasný cíl. Obzvlášť když Vojta řídí v tričku s Bobem Marleyem. I když se celníci a jejich drogoví psi velmi snažili, nepodařilo se jim najít nic „závadného“. Prohlídka ale proběhla poměrně rychle, osobní jen u dvou z nás a pouze jedno zavazadlo jsme museli celé rozbalit. Nakonec nás zdrželi „jen“ asi hodinu a půl a my už mohli pokračovat v cestě.

Slefíčko na celnici. Zleva Tomáš Holer, Tomáš Husák, Vojtěch Víta, Daniel Koleška (Autor fotografie)
Mapa lokality (Zdroj: Google)

Pod horu jsme tedy dorazili s menším zpožděním až po setmění (cca 23:00). Parkoviště se nacházelo ve výšce přibližně 800 m.n.m. a nás čekal dlouhý výstup vzhůru. Bylo jedině dobře že už byla tma a my neviděli jak strašné stoupání nás čeká. Posilnění karibským rumem jsme pomalu stoupali výš a výš až jsme konečně narazili na první horské mloky černé (Salamandra atra) ve výšce cca 1200 m.n.m.

Mlok černý (Salamandra atra)
Autor: Tomáš Holer

Na celkem 3.6 km dlouhé trase, jsme za 4 hodiny překonali převýšení 800 m a nalezli celkem přes sto jedinců mloků. Vojta, který se rozhodl vystoupat až na boudu Watzman o dalších 200 výškových metrů výše, se nakonec dopočítal k neuvěřitelným dvěma stům a zastihl ho východ slunce. My ostatní jsme si vzhledem už jen udělali pár snímků a jelikož byly 3 hodiny ráno, uložili jsme se ke spánku v místním přístřešku pro dobytek. Ráno, po pár hodinách spánku, jsme kolem boudy nalezli několik dalších mloků a pár ještěrek zedních (Podarcis muralis).

Mlok černý (Salamandra atra)
Autor: Tomáš Dino Holer
Habitat mloka černého (Salamandra atra)
Autor: Tomáš Holer
Mlok černý (Salamandra atra)
Autor: Daniel Koleška
Ještěrka zední (Podarcis muralis)
Autor: Tomáš Holer
Vojta si dopřál pouze několik minut spánku na lavičce u boudy. Autor: Daniel Koleška

Po fotografování jsme se vydali na cestu zpět k autu, která nám za dne přišla podstatně náročnější než když jsme v noci stoupali vzhůru. Kolem nás nahoru stoupaly davy bezohledných turistů a my jen smutně kroutili hlavou nad několika zašlápnutými jedinci mloků na turistické stezce. Na zpáteční cestě už nás na hranicích nikdo nestavěl a tak jsme byli doma za necelých 6 hodin.

Za herpetology.cz

Tomáš Dino Holer

Seznam nalezených druhů:

Obojživelníci – 1 druh

Mlok černý (Salamandra atra)

Plazi – 1 druh

Ještěrka zední (Podarcis muralis)