Na jaře 2017 jsme se s kolegy vydali do severního Španělska, sbírat biologická data ohledně výskytu nebezpečné nemoci – chytridiomykózy, postihující ocasaté obojživelníky. Původcem této nemoci u mloků a čolků je houba batrachochytridium salamandrivorans. Vzorky se sbírali pomocí stěrů kůže přímo z obojživelníka bavlněnou vatičkou. Pro manipulaci jsme samozřejmě používali rukavice, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci. Ze stejného důvodu jsme také desinfikovali veškeré pomůcky při přejezdu na jinou lokalitu. Pro tento výzkum jsme samozřejmě měli povolení.
Naše obavy se bohužel potvrdili a po následné analýze v laboratoři jsme zjistili přítomnost nemoci na několika jedincích čolků. Konkrétní výsledky naleznete v této publikaci.
Další den jsme dorazili do rodného města našeho Španělského kolegy Davida, kde jsme u dobré kávy probrali další plány. Hned po občerstvení jsme vyrazili na cestu, jejíž cílem bylo malé zahradní jezírko na soukromém pozemku, kde se přirozeně vyskytovali čolci hranatí (Lissotriton helveticus) a čolci mramorovaní (Triturus marmoratus).
Během následujících dní jsme projížděli různé předem vytipované lokality za účelem sběru dat. Práce to byla velmi časově náročná a na klasický herping už nám nezbývalo mnoho času. Ve volnějších chvílích jsme pak s Danem místo odpočinku hledali další zvířata.
Na následující lokalitě byla šance pozorovat druh, který jsem opravdu chtěl vidět – mloka dvoupruhého (Chioglossa lusitanica). Po velmi intenzivním pátrání se nám ale podařilo najít pouze jednu larvu. Mimo to jsme však na lokalitě narazili také na scinka tříprstého (Chalcides striatus) a mloka skvrnitého poddruhu galaica.
Dalším cílovým druhem byl čolek iberský (Lissotriton boscai). Spolu s ním jsme na následující lokalitě pozorovali mladého jedince šírohlavce ještěrčího (Malpolon monspessulanus), který právě ulovil paještěrku alžírskou (Psammodromus algirus).
Navečer jsme dorazili do kempu, kde jsme plánovali přečkat noc. Hned jak jsme si vybalili jsme se vydal prozkoumat okolí a byl jsem nadšen z malého jezírka v nedalekém lese, kde se to jen hemžilo obojživelníky. Našli jsme zde obrovské dospělé jedince čolků mramorovaných (Triturus marmoratus) a několik čolků hranatých (Lissotriton helveticus). Odevšud se ozývali svým hvízdáním ropušky starostlivé (Alytes obstetricans), které se před námi ale dokázali schovat. Početnými obyvateli jezírka byly také skokani Perézovi (Pelophylax perezi). Výčet druhů završil samec rosničky (Hyla molleri).
Ráno jsme v kempu narazili na několik ještěrek portugalských (Podarcis bocagei).
Další lokalitou byly rozlehlé mokřady, kde se nám po delším neúspěchu podařilo najít žebrovníky waltlovi (Pleurodeles waltl). U vyschlé části mokřadů jsme pak také narazili na užovku maurskou (Natrix maura). Večer jsme chtěli přespat v kempu, který byl ale zavřený a jelikož už byla tma, rozhodli jsme se přenocovat v parčíku před ním. Netrvalo dlouho a přijela nás zkontrolovat policie, která nic nenamítala na to, že spíme před kempem ale přijela kvůli hlášení místního občana, který nás viděl jak chodíme kolem s baterkami a považoval za zloděje. Všude kolem opět kvákaly ropušky (Alytes obstetricans) a tentokrát se nám je už podařilo odhalit.
Po přesunu do dalšího kempu jsem se opět vydal na průzkum okolí. Kromě dříve pozorovaných druhů jsem bohužel jen z větší vzdálenosti zpozoroval mladého samce ještěrky perlové (Timon lepidus). Ten se ale rychle skryl do své nory pod kamenem a předtím mi dovolil jen jeden snímek z velké vzdálenosti. Během dne jsme opět především sbírali materiál a mezitím prohledávali okolí. Byli jsme nadšení z nálezu samce ropušky, nesoucího vajíčka. Na horských pastvinách jsme našli velmi zvláštně zbarvenou ještěrku zední (Podarcis muralis). Večer jsme pak při hledání mloků narazili na ropuchu středomořskou (Bufo spinosus).
Následující den jsme se s Danem konečně dočkali, když jsme nečekaně za chladného počasí našli v malém potůčku zmiji iberskou (Vipera seoanei cantabrica). Později toho dne jsme ještě našli několik jedinců ještěrky dvoupruhé (Lacerta bilineata).
A to bylo z výletu vše. I když šlo především o pracovně studijní výlet, podařilo se nám najít celou řadu zástupců herpetofauny severní části Iberského poloostrova.