Čolek velký (Triturus cristatus)

Popis

Čolek velký může měřit až 18 cm. Jeho kůže je černá a zrnitá.

 Během života na souši mají narozdíl od ostatních čolků stále vlhkou kůži. Základní zbarvení je černé, na krku a bocích spousty drobných bílích teček. Bříško mají  jasně oranžové s černými skvrnami. Prsty končetin jsou žlutě pruhované. V období rozmnožování se samci honosí vysokým rozeklaným hřebenem a perleťovým pruhem na ocase.

Rozmnožování 

K rozmnožování potřebuje vodu, dtejně jako všichni naši obojživelníci. Svatební tanec je u toho druhu jednodušší než například u čolka horského. Samci prohnou hřbet a mrskají ocasem proti samičce, čímž k ní přivádí feromony. Když si je jistý že je samička svolná, vypustí spermatofor, jehoš špičku samička nasaje do kloaky.

Samička klade 200-300 vajíček jednotlivě na listy, které kolem nich ohýbá. Larvy se líhnou přibližně po 2 týdnech a za 3 měsíce metamorfují. Pohlavn

í dospělost mají okolo 3 roku. Zvláštností je, že u tohoto druhu vnikají na jaře do vody i mladí jedinci, kteří se ještě nemohou rozmnožovat. 

Výskyt

Čolek velký se vyskytuje téměř po celém území ČR, avšak jeho populací stále ubývá a je proto ohrožen. Obývá různé biotopy v blízkosti čistých nezarybněných vod – zatopené lomy, jezírka, tůně.

Zdroj: Portal.nature.cz (AOPK ČR)