Hlas:
Popis
Na území České Republiky se vyskytují 3 druhy zelených skokanů. Skokan skřehotavý (Pelophylax ridibundus), skokan zelený (Pelophylax esculentus) a skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae). Skokan zelený je hybridní druh, který vznikl křížením skokana skřehotavého a skokana krátkonohého.
Skokan skřehotavý zimuje převážně ve vodě. Dorůstá do 12 cm, samci jsou obvykle menší. Hřbetní strana je olivově zelená či hnědá s velkými nepravidelnými tmavými skvrnami. Břišní strana bývá šedivě a černě mramorovaná či skvrnitá. Na zadní straně stehen bývají bělavé, šedavé nebo někdy zelenavé skvrny.
Rozlišení skokanů zelených podle patních hrbolků na zadní končetině:
Výskyt
Vyskytuje se převážně v nižších polohách, ve stojatých i tekoucích vodách. Obývá rybníky, pískovny, řeky, slepá ramena i permanentní lesní tůňky a louže.
Potrava
Různí bezobratlý, žížaly, čolci, žáby (i vlastního druhu), ryby a drobní savci.
Rozmnožování
Samice klade mezi vodní rostliny okolo 5 000 vajíčk, z kterých se zhruba po 10 dnech líhnou pulci. Pulci skokana skřehotavého jsou poměrně velcí, dosahují velikosti až 8 cm! Pohlavně dospívají v 3. roce života a ve volné přírodě se dožívají průměrně 5-10 let.